Polish English German Russian


nocleg sopot
sopot zdjęcia
cennik noclegu w sopocie
sopot atrakcje
kontakt w sopocie

Telefon: +48 691-95-22-71

W tym miejscu należałoby napisać coś więcej o Jerzym Haffnerze, ponieważ jest on uznawany za ojca Sopotu. Kim był i skąd pochodził? Gdy przybył do Sopotu miał 31 lat, a z zawodu był lekarzem.

Niemieckie nazwisko jakie nosił nie było przypadkowe, pochodził z Alzacji, czyli spornej strefy między Niemcami a Francją, a która wiele razy przechodziła z rąk do rąk, dlatego do dziś wielu Francuzów, którzy mieszkają w tej francuskiej prowincji, nosi niemieckie nazwiska. Jak wiemy z historii tego obszaru w 1871r - Alzację wraz z Lotaryngią przyłączono do Rzeszy Niemieckiej. Natomiast 22 listopada 1918 oddziały francuskie wkroczyły do Strasburga, a w 1919 traktat wersalski zapewnił Francji zwrot Alzacji.

Ale wracając do sopockiego założyciela można nadmienić, że był on nie tylko lekarzem w armii Napoleona, ale również szkolnym kolegą francuskiego gubernatora Gdańska, generała Jeana Rappa. Okazało się, że ta znajomość umożliwiła mu wielkie pole do działania. Przyjaźń tych dwóch panów wzmocniła się przez ślub Jerzego Haffnera z matką jego konkubiny, Reginą Böttcher. To małżeństwo okazało się trwałym związkiem.

Jakim człowiekiem był Jerzy Haffner? Z pewnością energicznym, skoro udało mu się tak dużo osiągnąć. Przez pewien okres pracował jako lekarz w Gdańsku, a w roku 1813 kiedy Rosjanie pogonili francuzów nie wyjechał do Francji. Został w Gdańsku, z którym czuł się coraz bardziej związany. Kiedy odszedł z wojska otworzył prywatną praktykę lekarską. Był też jednym z pierwszych, którzy wykonywali szczepienia przeciwko ospie.

Jako propagator higieny założył w Gdańsku nowoczesną łaźnię. Wierzył również w zbawienny wpływ kąpieli morskich na zdrowie człowieka. Nic dziwnego, że jemu właśnie polecił generał Rapp urządzenie kąpieliska, które w 1808 r. zostało otwarte w Brzeźnie. Był to dopiero początek jego działalności na rzecz Sopotu. O prawdziwym sukcesie można mówić dopiero wtedy, jak wpadł na genialny pomysł zagospodarowania zasobów Sopotu. W 1823 r. zaczął realizować z zapałem dobrze przemyślany plan przekształcenia osiedla rybackiego. Pomysł kąpieliska nie cieszył się uznaniem władz Gdańska. Uważano, że kąpiele są niebezpieczne i mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Jednak Haffnerowi udało się zwalczyć, jak się później okazało głupi przesąd. W 1823 r. powstał pierwszy zakład kąpielowy. Mieścił się nieopodal dzisiejszego mola w miejscu, gdzie znajduje się szpital reumatologiczny i balneologia.

Kuracjusze na plaży w Sopocie


Sopot z tamtych lat charakteryzowała prostota i sielski rodzinny nastrój, jak również prostota kwater i pokoi wynajmowanych letnikom. Stan ten się jednak szybko zmienił. Jakieś 20 lat później nikt nie opowiadał w reklamowych tekstach o prostocie, nikt też nie musiał wstydzić się brakiem czegokolwiek, co według standardów połowy XIX w. powinien oferować kurort.


Jean George Haffner zmarł w 1830 r. w wieku 55 lat. Sopockie przedsiębiorstwo, które dało podstawy do przekształcenia wsi w kąpielisko, a z czasem do powstania miasta, odziedziczyła rodzina jego żony, a konkretnie pasierb Ernst Adolf Böttcher. W 2004 roku 8 października podczas święta Miasta Sopotu został odsłonięty pomnik Jean George Haffner. Usytuowany jest w Parku Północnym pomiędzy klubem SFINKS a Grand Hotelem.

Pomnik Jerzego Haffnera
Pomnik Jerzego Haffnera

Wersja na komputer statystyka statystyka