Polish English German Russian


nocleg sopot
sopot zdjęcia
cennik noclegu w sopocie
sopot atrakcje
kontakt w sopocie

Telefon: +48 691-95-22-71

Skąd wzięła się nazwa Sopot? Pierwszy dokument, w którym pojawiła się nazwa Sopoth ukazał się w marcu 1283 roku. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od łacińskiego "sopathis",  co znaczy szumieć. Jednak zdania są podzielone. W relacjach przewodników zwycięża wersja, że od „soboty”, kiedy to wreszcie gdańscy patrycjusze mogli opuścić swoje interesy i zacząć odpoczynek w Sopocie. Jeszcze inni twierdzą,że od od kaszubskiego słowa szopot – co znaczy potok.W Sopocie oprócz szumiącego morza znajduje się jeszcze mała rzeczka Kamienny Potok, która to właśnie bulgocze i pięknie szumi.Niemiecka nazwa Zoppot jest germanizacją oryginalnej nazwy słowiańskiej.

Zoppot - pocztówka

Zoppot - pocztówka


Mściwoj II, w 1283 r po raz pierwszy wymienia w swoim dokumencie wieś Sopot. Było to nadanie Sopotu klasztorowi Cystersów w Oliwie.Ten klasztor był właścicielem Sopotu przez około pięć wieków, czyli do pierwszego rozbioru Polski.

Około XVI w bogaci patrycjusze (Patrycjusze od łacińskiej nazwy patres – ojcowie - to uprzywilejowana, wyższa kasta społeczna, która pojawiła się w okresie republiki, w Starożytnym Rzymie. Posiadali prawa polityczne i wyłączność na obejmowanie urzędów. Wywodzili się oni z zamożnych rodzin) z Gdańska dostrzegli piękno wsi sopockiej i zaczeli pierwsze inwestycje budując na terenach dzierżawionych od oliwskich cystersów pierwsze dwory wraz z pięknymi ogrodami. Zamiejskie rezydencje miały cele relaksacyjne i wypoczynkowe od miejskiego zgiełku i zajęć. W zasadzie od tego czasu Sopot z wsi chłopskiej zaczyna nabierać charakter  miejscowości wypoczynkowej gdańskich patrycjuszy. 

 

Wersja na komputer statystyka statystyka