Polish English German Russian


nocleg sopot
sopot zdjęcia
cennik noclegu w sopocie
sopot atrakcje
kontakt w sopocie

Telefon: +48 691-95-22-71

Zanim Sopot zdobył miano Riviery Północy musiało upłynąć sporo czasu. Pierwsze ślady zasiedlenia przez pierwotnych Słowian pochodzą z epoki żelaza, czyli ok. 2600 lat temu. Z tego też okresu pochodzą liczne urny, biżuteria z bursztynu i paciorki szklane. W późniejszym okresie, tj. od I w p.n.e do IV w n.e, następowała wymiana handlowa z ówczesnym imperium rzymskim, co potwierdzają liczne znaleziska np. w postaci denarów rzymskich.

Liczne prace badawcze udowadniają bogatą historię Sopotu, jednak jednym z najcenniejszych odkryć jest bez wątpienia średniowieczne Grodzisko.

 

Grodzisko Sopot

Grodzisko Sopot

Położone jest na jednym z wielu morenowych wzgórz, które zostawił po sobie lodowiec. Znajduje się niecałe pół kilometra od morza, a mieści się przy ul. Haffnera. (Nie tak dawno powstało tam nowoczesne muzeum, które to opiszę w późniejszym czasie).Prawdopodobnie w tamtym okresie, tj. VIII w do X w n.e, morze podchodziło pod sam gród, czyli do tzw. pierwszego klifu. Odkryte w tych miejscach znaleziska obrazują nam kulturę i zajęcia dawnych mieszkańców, którzy trudnili się rybołówstwem i rolnictwem. 


Na koniec wypada dodać, że Grodzisko jest skansenem o randze europejskiej. Warto przyjechać i zwiedzić szczególnie latem tym bardziej,że w tym okresie odbywają się festyny podczas których można obejrzeć walki rycerzy, strzelanie z łuków i rękodzieło. Wieczorami muzyka i śpiewy do białego rana.

 

Wersja na komputer statystyka statystyka