Polish English German Russian


nocleg sopot
sopot zdjęcia
cennik noclegu w sopocie
sopot atrakcje
kontakt w sopocie

Telefon: +48 691-95-22-71

Mnóstwo z osób przyjeżdżających do Apartamentów Joasia, które znajdują się pod adresem Chrobrego 47/49 pyta o budynek, który znajduje się na przeciwko posesji - przy ul. Chrobrego nr 48. Jest to duży, ogrodzony dom, ładnie odrestaurowany, przypominający zamek, z wielkim ogrodem, na zewnątrz bramy - ze złotą tabliczką, z tajemniczo brzmiącą nazwą: Willa Basnera. Turyści, którzy wynajmują nasz apartament o nazwie Goia lub Kivi widzą tenże dom przez okno. Co to za budynek? Kto tam mieszka? Co znajduje się w środku - pyta wielu naszych gości! Stąd właśnie, postanowiłam jeszcze raz krótko opisać historię tej sopockiej kamienicy...
Przestronną willę, zaprojektowaną przez sopockiego architekta Adolfa Bielefelda postanowił zbudować na poczatku XX wieku, tj. w 1909 roku gdański kupiec zbożowy, handlarz nieruchomościami, kolekcjoner dzieł sztuki Friedrich Basner. Pragnął on bowiem, przechowywać i prezentować w tym pięknym nadmorskim zakątku swoje bogate zbiory i kolekcje obrazów, mebli, fajansów, wyrobów złotniczych i innych dzieł rzemiosła artystycznego. Sam projekt budynku był bardzo oryginalny. Miał przypominać neogotycki klasztor Wielkich Mistrzów Krzyżowych w Malborku.
W czasie kryzysu lat 20-tych XX wieku, Basner zbankrutował, a w 1929 roku część jego kolekcji zlicytowano. Przejęły ją muzea, miedzy innymi w Gdańsku i Berlinie. Sama basnerowska willa przetrwała! Po II wojnie światowej pełniła rolę rządowej, nadmorskiej rezydencji wypoczynkowej, potem przez długi czas było w niej przedszkole. Następnie, willę wyremontował i odrestaurował prywatny inwestor - Lucjan Myrta. Budynek służył wówczas jako rezydencja tego znanego w Polsce i na świecie sopockiego mistrza w dziedzinie bursztynnictwa. Wielka posiadłość przy samej plaży, z przepięknym widokiem na morze zapewne dla wielu osób wydawała się idealnym, wręcz wymarzonym miejscem zamieszkania!
A teraz... obecnie budynek jest siedzibą SMT Shipmanagement and Transport Gdynia, firmy zajmującej się przewozem ładunków statkami, armatora zatrudniającego oficerów najwyższych stanowisk, pośrednictwa pracy dla marynarzy.

Willa Basnera Sopot

Willa - widok od morza

Willa sopocka

Wersja na komputer statystyka statystyka