Pijalnia wody solankowej w uzdrowisku Sopot.
Z polskich solanek o unikatowych właściwościach słynie Busko-Zdrój, Solec, Połczyn, Krynica czy Ciechocinek, ale mało kto wie, dlaczego również Sopot jest miejscowością uzdrowiskową. Otóż, ze Zdroju św. Wojciecha w Sopocie wypływa samoczynnie z głębokości 800 m. lecznicza woda - 4,4% solanka bromkowa, jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. Woda ta została odwiercona w 1973 roku. Sopocka solanka zawiera więc tyle samo procent soli, ile jest jej w Morzu Czerwonym!
Woda ta jest ogólnodostępna w grzybku inhalacyjnym w Parku Południowym. W takim naturalnym stężeniu może być używana tylko do celów zewnętrznych - inhalacji czy też kąpieli. Kąpieli można zażywać w basenie rehabilitacyjnym Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego przy Molo.
Natomiast w Domu Zdrojowym, w pobliżu Molo można bezpłatnie spożyć rozcieńczoną wodę solankową. Do Pijalni wody mineralnej trzeba wjechać panoramiczną windą na 3 piętro.
Wszyscy Ci Państwo, którzy tam jeszcze nie byli, powinni czym prędzej posmakować tej zdrowej, choć mdłej wody! Ale, by z kranu wypłynęła solanka, najpierw należy "pogłaskać" ten kran :-) I tak właśnie można uzupełnić niedobór soli mineralnych w naszym organizmie! Ponadto słona woda przeczyszcza drogi żółciowe, co pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy, pobudza czynności żołądka, trzustki, jelit i działa wspomagająco u osób chorych na cukrzycę.
Proponuję więc taką "odnowę biologiczną" podczas spaceru. Gdy tylko wyjdziecie Państwo z naszych apartamentów, już po kilku minutach można podziwiać przepiękne widoki na Zatokę Gdańską i wypić kubeczek lub dwa tej niezwykłej słonej wody!
Byłam, piłam i polecam...
Joasia